• ساعت کار فروشگاه و پاسخگویی

    ساعت کار فروشگاه و پاسخگویی

    از  ساعت ۱۰ الی ۲۰ 
  • شماره تماس و واتس آپ

    شماره تماس و واتس آپ

    ۰۹۱۲-۰۰۶۲۰۱۱   
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1402/08/25 - 16:56
كد :10298

بهترین چوب برای ساخت میز و مبلمان

در انتخاب میز و مبل، کیفیت و ماندگاری مبل بیش از زیبایی آن اهمیت دارد. ماندگاری و طول عمر مبلمان به نوع چوب به کار رفته در ساخت آن بستگی دارد. همه نوع چوبی برای ساخت میز و مبلمان مناسب نیست. در این مقاله به بررسی چوب های مناسب جهت ساخت میز و مبل می پردازیم.

ویژگی های چوب مرغوب


چوب مرغوب برای ساخت مبل و میز، چوبی است که در ابتدا استحکام کافی داشته باشد. چوب مناسب بایستی در برابر آفات و حشرات چوب خوار، قارچ ها و پوسیدگی مقاوم باشد، دچار پوکی نشود و آتش و رطوبت کمترین اثر را بر آن داشته باشد. در عین حال بایستی قابلیت شکل پذیری برای انجام تزیناتی مانند منبت کاری و خاتم کاری را داشته باشد. 


بهترین چوب برای ساخت مبل راحتی


در طول روز از مبل راحتی بیش از هر وسیله چوبی در منزل استفاده می شود. همچنین در طراحی مبل راحتی، از چوب بیشتر در کلاف و اسکلت مبل استفاده می شود. بنابرین استقامت چوب بکاررفته در مبل راحتی اهمیت بیشتری نسبت به زیبایی آن دارد. برای مبل راحتی یکی از بهترین چوب ها چوب صنوبر است. چوب صنوبر استحکام و پایداری لازم برای ساخت کلاف و اجزای داخلی مبل راحتی را دارد. درعین پایداری، سبک نیز بوده و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است. چوب دیگری که برای مبل راحتی مناسب است، چوب نراد است. چوب نراد هم استحکام و سختی نسبتا خوبی دارد و به دلیل داشتن رگه های صاف و واضح زیبا نیز هست.


بهترین چوب برای ساخت مبل سلطنتی


ویژگی اصلی مبل های سلطنتی تزئینات و منبت کاری روی آن است. بنابرین چوب مناسب برای مبل سلطنتی علاوه بر استحکام کافی، بایستی نرم و انعطاف پذیر باشد. چوب گردو و راش دو چوب مناسب برای ساخت مبل سلطنتی هستند. چوب گردو ساختاری مستحکم و متراکم داشته و دارای نقوش و گره های زیبایی است. این ویژگی باعث شده تا چوب گردو از طرف سازندگان مبلمان مورد توجه و استقبال قرار گیرد. اما به دلیل قیمت زیاد، بیشتر به عنوان روکش مورد استفاده قرار می گیرد. چوب راش نیز مستحکم بوده و بافت غیر متخلخلی دارد. با وجود استحکام زیاد، نرم و انعطاف پذیر نیز بوده و برای مبلمان سلطنتی به خصوص مدل های منحنی شکل یکی از بهترین گزینه هاست. در کنار راش و گردو چوب چنار نیز یکی از گزینه های مناسب برای ساخت مبل سلطنتی است. چوب چنار از کیفیت خوبی برای ساخت مبلمان سلطنتی برخوردار بوده و به دلیل رنگ روشنی که دارد قابلیت رنگ پذیری بالایی دارد.


بهترین چوب برای ساخت مبل کلاسیک


یکی از بهترین چوب ها برای ساخت مبلمان و به خصوص مبل کلاسیک، چوب کاج است. این چوب با وجود مقاومت و استحکام بالا، بسیار سبک بوده که این امر جابجایی مبل را آسان کرده است. رگه های کاج سطح مناسبی برای رنگ پذیری چوب فراهم کرده و این قابلیت چوب کاج موجب شده تا مبلمان ساخته شده از کاج تنوع رنگی بالایی داشته باشند. چوب کاج قیمت مناسبی دارد که دلیل آن فراوانی و دسترسی درختان کاج است.


بهترین چوب برای میز ناهار خوری


برای انتخاب چوب مناسب جهت ساخت میز ناهار خوری، توجه به دوام و مقاومت چوب در کنار ظاهر زیبا و شیک الزامی است. برای میز ناهار خوری چوب های گونه سخت مانند راش، گردو، بلوط و ماهون به دلیل ساختار مستحکم در کنار انعطاف پذیری مناسب هستند.


چوب مناسب میز و مبل برای مناطق مرطوب


چوب ماده ای آب دوست است و ساختار آن به گونه ای ست که رطوبت را جذب و دفع می کند. وقتی رطوبت هوا زیاد باشد، چوب رطوبت را به خود می کشد و متورم می شود که به این حالت واکشیدگی چوب می گویند. وقتی رطوبت کاهش پیدا کرد چوب نیز رطوبت خود را از دست می دهد و منقبض می شود که به این حالت همکشیدگی چوب می گویند. واکشیدگی و همکشیدگی مکرر چوب باعث ترک خوردگی و شکافتن چوب می شود. بنابرین چوبی که برای ساخت میز و مبلمان مناطق مرطوب استفاده می شود، بایستی حداقل جذب رطوبت را داشته باشد. چوب های سرو،گردو، ماهاگونی، ساج، سدر، نراد و سرخ چوب گونه هایی هستند که در برابر رطوبت مقاومت بیشتری را از خود نشان می دهند. از این بین چوب ساج بهترین چوب برای مناطق مرطوب محسوب می شود. این چوب ساختاری روغنی دارد که آن را در برابر پوسیدگی، رطوبت و آفات حفظ می کند. این چوب دوام و استحکام فوق العاده ای دارد اما به مراقبت و نگه داری نیاز دارد و در صورت محافظت درست سالها سالم می ماند. درخت ساج در مناطق گرمسیری رشد می کند و در ایران بسیار کمیاب است و از این رو بسیار گران قیمت است. پس از ساج، چوب نراد بهترین گزینه برای ساخت مبلمان در مناطق مرطوب است و مقاومت نسبتا خوبی در برابر رطوبت دارد.
با وجود مقاومت نسبتا خوب این چوب ها، باز هم امکان رطوبت پذیری در آنها وجود دارد و موثرترین راه برای حفاظت از چوب استفاده ازپوشش های محافظت کننده و اعمال حرارت روی چوب است.
 

تعداد بازديد : 382
نظرات كاربران :