• شماره تماس و واتس آپ

  شماره تماس و واتس آپ

  ۰۹۱۲-۰۰۶۲۰۱۲
 • شماره تماس و واتس آپ

  شماره تماس و واتس آپ

  ۰۹۱۲-۰۰۶۲۰۱۱
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1400/10/25 - 19:42
كد :135

عوامل موثر بر طراحی داخلی

شاید شما هم از آن دسته از افرادی باشید که نام طراحی داخلی را زیاد شنیده اید و در رابطه با آن تبلیغات زیادی را در خیابان ها و یا سایر راه های تبلیغات، مشاهده کرده باشید. طراحی داخلی را می توان ترکیبی از دانش فنی و هنر به شمار آورد که با استفاده از عناصری همچون رنگ، ابزار و غیره می تواند فضای داخلی ساختمان را به بهترین شکل ممکن مورد زیباسازی قرار دهد.

در طراحی داخلی لازم است تا فضای طراحی شده علاوه بر این که شکیل و زیبا است، راحت و کارآمد هم باشد تا بتواند به خوبی نیازها و خواسته های مخاطبان را به بهترین شکل ممکن مرتفع سازد. شاید از نظر هر طراح داخلی، المان های متفاوتی را بتوان نام برد و هر فردی با توجه به نوع تجربه ای که از این کار دارد، می تواند گزینه های بسیاری را به موارد ذیل اضافه نماید اما در حال حاضر از مهم ترین مواردی که در زمینه طراحی داخلی می توان نام برد و در واقع عوامل موثر بر طراحی داخلی، موارد زیر هستند و لازم است تا با دقت بسیار زیادی مورد بررسی قرار گیرند تا در نهایت، رضایت بالایی از نتیجه کار حاصل گردد و به این ترتیب، تمامی امور به خوبی انجام شوند.

عوامل موثر بر طراحی داخلی

طراحی داخلی دکوراسیون

طراحی دکوراسیون داخلی

مهم ترین المان های موثر در طراحی داخلی

از مهم ترین مواردی که می تواند تاثیر مستقیم و زیادی را بر طراحی داخلی بگذارد، می توان به موارد ذیل اشاره نمود که از اهمیت بالایی برخوردار می باشند و عبارت از گزینه های زیر هستند:

 1. نور محیط مورد نظر
 2. نوع نقشه داخلی فضای اصلی
 3. رنگی که در محیط به کار برده می شود.
 4. طراحی فضا به صورت کاربردی و تفکیک آن ها
 5. پوشش تمامی دیوارها، سقف و کف محیط
 6. نوع پرده، مبلمان و سایر لوازم تزیینی

عوامل موثر در طراحی دکوراسیون داخلی

حال با توجه به تمامی موارد فوق می توانیم توضیحاتی کلی در مورد هریک از آن ها ارائه دهیم که جهت افزایش اطلاعات شما می تواند بسیار مفید باشد و شما به صورت کامل و دقیق با تمامی المان های موثر در طراحی داخلی آشنا شوید و از آن ها استفاده نمایید.

1- نور محیط در طراحی دکوراسیون داخلی

نورپردازی می بایست با استفاده از یک شیوه مناسب و درست انجام گیرد و اگر این کار به همان طریق درست آن انجام شود، با استفاده از آن ها می توان یک فضا را بزرگتر و یا حتی کوچکتر جلوه داد. یکی از بهترین ویژگی هایی که خانه می تواند داشته باشد داشتن نور طبیعی است اما گاهی اوقات همه ی بخش های خانه نمی توانند از نور طبیعی بهره ببرند و یا بعضی بخش ها کمتر از بخش های دیگر نور می گیرند به همین علت استفاده از نور مصنوعی مناسب هم اهمیت زیادی دارد . به طور کلی نورپردازی شامل سه روش روشنایی عمومی ، نورپردازی محدود و نورپردازی متمرکز می شود که روشنایی عمومی همان نورپردازی از سقف است که مقدار کم نور را در فضای زیادی منتشر می کند.

نور محیط در طراحی دکوراسیون داخلی

نور در طراحی دکوراسیون داخلی

نور در طراحی داخلی

2-نوع نقشه داخلی فضای اصلی

در  طراحی دکوراسیون داخلی می توان نحوه تقسیم بندی پلان ها را به عنوان یک نقش مهم نام برد که اگر طراحی نقشه به گونه ای انجام شده باشد که تمامی ویژگی ها و خصوصیات یک نقشه خوب را رعایت کرده باشد، می توان آزادی عمل بالایی در چیدمان وسایل داشت و همین موضوع عاملی در ایجاد رضایت و احساس آرامش روانی در افراد می گردد. چیزی که از زیبایی یک محیط دیده می شود و مورد درک قرار می گیرد، دقیقا بر اثر نوری است که در محیط وجود دارد و لازم است بدانید که بدون وجود نور، هیچ المانی نمی تواند هویت واقعی خویش را نشان دهد.

3- رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که رنگ ها از مهم ترین عناصر زندگی انسان ها به شمار می آیند و حتی نوعی کارکرد روانشناختی هم برای آن ها در نظر گرفته شده است.
مهم است که در رابطه با رنگ ها اطلاعاتی در اختیار داشته باشید و بدانید که با استفاده از رنگ های مناسب، می توانید فضایی آرامش بخش ایجاد کنید و یا حتی در صورت عدم آگاهی از آن ها نیز محیطی پر از استرس و ناامن را برای مخاطب به وجود آورد.

رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی    رنگ طراحی دکوراسیون داخلی

4- طراحی فضا به صورت کاربردی و تفکیک آن ها

تفکیک کردن فضای داخلی ساختمان با استفاده از المان های مختلفی مانند دیوار ، قفسه ، کانتر و … انجام می شود و هویت را به فضای داخلی می دهند  طراحی کاربردی فضا هم می بایست به درستی انجام شود تا یک هویت خاص به فضای داخلی خانه داده شود و برای این کار با توجه به سلیقه افراد و همچنین شکل و کاربردی که فضای مورد نظر دارد، از ابزارها و مواد مختلفی استفاده می نمایند.

5- پوشش تمامی دیوارها، سقف و کف محیط

نوع پوششی که برای هر قسمت از فضای خانه در نظر گرفته می شود با مکان های دیگر متفاوت است و لازم است تا به آن توجه ویژه شود، به طور مثال پوششی که برای آشپرخانه به کار برده می شود با پوشش فضایی همچون اتاق خواب و یا پذیرایی متفاوت است و لازم است تا انتخاب مناسبی را برای خود به همراه داشته باشید.

پوشش تمامی دیوارها، سقف و کف محیط

پوشش دیوار و کف خانه

6- نوع پرده، مبلمان و سایر لوازم تزیینی

همچنین می توانیم از مهم ترین المان های موثر بر دکوراسیون داخلی نیز به انتخاب مناسب مبلمان و دکوراسیون مناسب با آن اشاره کنیم که به عنوان مثال انتخاب پرده مناسب با فضا هم از نظر رنگ و هم جنس آن می تواند فضای منحصر به فردی را برای افراد ایجاد کند و بررسی تمامی جزییات می تواند در ایجاد فضایی مناسب بسیار موثر باشد. از این که فضای کلی محیط را شلوغ کنید و یا وسایل غیر کاربردی و نامناسب را در فضا قرار دهید، پرهیز کنید و انجام همین یک کار می تواند نتیجه خوبی را برای شما به همراه داشته باشد.

 طراحی دکوراسیون داخلی

تعداد بازديد : 86
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*