• شماره تماس و واتس آپ

    شماره تماس و واتس آپ

    ۰۹۱۲-۰۰۶۲۰۱۲
  • شماره تماس و واتس آپ

    شماره تماس و واتس آپ

    ۰۹۱۲-۰۰۶۲۰۱۱
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1401/02/17 - 16:07
كد :165

نحوه تمیز کردن تشک تخت خواب

قطعا برای شما هم پیش آمده است که تشک تخت خواب به هر دلیل دارای لکه شده است و به احتمال زیاد این سوال برایتان پیش می آید که چطور تشک تخت خواب را تمیز کنم؟

تشک تخت خواب معمولا به دلایل مختلفی مانند تعریق، ریختن مایعات، برخورد کف دست یا کف پای کثیف با تشک، مالیده شدن روغن مو یا روغن بدن به تشک، بزاق بینی و دهان در مواقعی که طبع بدن بیش از حد سرد شده است، و ... دارای لکه می شود و امکان شستشوی تشک وجود ندارد. به همین دلیل لازم است یاد بگیریم چطور لکه های مختلف را از روی تشک از بین ببریم. تشک تخت خواب دو نفره و یک نفره کالای یکبار مصرف یا کوتاه مدت نیست و قرار است برای مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرد. پس علاوه بر انتخاب تشک با کیفیت باید در نگهداری آن نیز کوشا باشیم. از طرف دیگر هنگام خواب و استراحت که بدن در ریلکس ترین حالت ممکن قرار می گیرد، بیشترین تماس بدن با تشک است پس لازم است تمیزی آن به بهترین نحو ممکن حفظ شود. با این مقدمه به سراغ نحوه از بین بردن لکه از روی تشک می رویم که برای این امر مهم ترین مورد شناخت انواع لکه و آشنایی با جنس لکه هایی است که ممکن است بر روی تشک ایجاد شود.

نحوه تمیز کردن تشک تخت خواب

مواد شوینده در تمیزی لکه ها

با وجود آنکه احتمال لکه شدن تشک تخت خواب بسیار زیاد است، اما این لکه ها بسیار سطحی هستند و برای تمیز کردن آن ها هیچ نیازی به مواد شیمیایی قوی و شستشو با مواد شیمیایی و اسیدی وجود ندارد. در همین ابتدا لازم است اشاره کنیم به علت کاربرد تشک تخت خواب لازم است از هر ماده تمیز کننده ای که استفاده می شود دارای رایحه های دلنشین و ملایم باشد و از همه مهم تر به مضر نبودن رایحه هم دقت شود. در ادامه با درنظرگرفتن شایع ترین لکه ها و روش های تمیز کردن تشک تخت خواب را توضیح می دهیم.

لکه عرق

شایع ترین لکه های که روی تشک دیده می شود لکه های ناشی از تعریق هستند که به علت املاح اوره در عرق بدن انسان به رنگ زرد روی تشک دیده می شود. برای از بین بردن لکه ها در گام اول لازم است در فواصل زمانی مشخص کاور تشک و بالشت ها شسته شود. برای از بین بردن لکه های زرد رنگ تشک از یک پارچه یا دستمال حوله ای تمیز، جوش شیرین و قدری آب و سرکه سفید کمک بگیرید. جوش شیرین را درون آب حل کرده و به کمک بطری بر روی لک ها اسپری می کنیم. سپس به کمک دستمال حوله ای تمیز بر روی تشک می کشیم. بدین ترتیب قسمت بسیار زیادی از لکه تمیز خواهد شد؛ در نهایت برای آنکه هیچ ردی از لکه زرد رنگ روی تشک باقی نماند سرکه سفید بدون بو را اسپری کرده و با حوله تمیز روی آن می کشیم.

تمیز کردن تشک تخت خواب

لکه گرد و غبار

لکه های گرد و خاک و آلودگی های شایع در شهرها خصوصا اگر تخت خواب کنار پنجره باشد، بر روی تشک بسیار دیده می شود. برای این کار کافی ست هر از گاهی به کمک جارو برقی آلودگی را از تشک پاک کنیم. این روش نه تنها منجر به تمیزی تشک خواهد شد، بلکه از بروز آلرژی و حساسیت و همچنین بیماری های تنفسی جلوگیری می کند.

لکه ادرار 

دیگر لکه شایع که در تشک تخت خواب کودکان دیده می شود، لکه های ادرار هستند که نه تنها رنگ تشک را تغییر داده، بلکه بوی نامطبوعی باقی گذاشته و در طولانی مدت می تواند تار و پود تشک تخت خواب را از بین ببرد. در رابطه با تمیز کردن لکه ادرار از روی تشک تخت خواب سرعت عمل بسیار مهم است. برای این کار پس از آنکه حجم ادرار باقی مانده بر روی تشک را به کمک دستمال تمیز جمع آوری کردید؛ از ترکیب جوش شیرین، صابون مایع و پروکسید هیدروژن استفاده کنید و به میزان لازم روی تمامی لکه اسپری کنید و به کمک دستمال تمیز به صورت ضربه ای بر روی لکه بزنید تا آثار لکه ادرار به طور کامل پاک شود

لکه خون

لکه دیگری که ممکن است روی تشک تخت خواب دیده شود لکه خون است. برای تمیز کردن لکه خون هم سرعت عمل بسیار مهم است. به هیچ عنوان جسم و یا آب داغ را بر روی لکه خون نریزید و در اولین فرصت از پروکسید هیدروژن ۳ درصد استفاده کنید. در مواجهه با لکه خون ایجاد شده روی تشک تخت خواب لازم است به قدری پروکسید هیدروژن روی لکه اسپری شود که لکه به طور کامل خیس شده و پراکسیدهیدروژن بتواند لکه خون را در خود حل کند. سپس تشک را به گونه ‌ای که امکان تهویه هوا از زیر آن وجود داشته باشد قرار دهید و به کمک سشوار به طور کامل خشک نمایید.
همان طور که اشاره شد نحوه تمیز کردن لکه های تشک تخت خواب با یکدیگر متفاوت است و بسته به نوع لکه از پاک کننده های مختلف اما ضعیف استفاده می شود. در رابطه با نگهداری صحیح از تشک تخت خواب لازم است به فاصله چند ماه تشک را در معرض هوای آزاد قرار داده و تا به طور کامل از قارچ ها و باکتری ها عاری شود برای طول عمر بیشتر تشک لازم است از کاور و ملحفه های با کیفیتی که در برابر نفوذ رطوبت و غیر مقاوم هستند استفاده شود؛ شست و شوی به موقع کاور و همچنین گردگیری به خوبی می تواند تضمینی برای طول عمر بالای تشک باشد.


 

تعداد بازديد : 97
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*